Inteligentny budynek

Home / Inteligentny budynek

Inteligentny budynek, co to jest?

Jest to zbiór urządzeń wchodzących w skład systemu automatyki, które zbierają informacje o stanie przeróżnych czujników począwszy od detekcji ruchu, aż do czujników gazów np: usypiających.

Co jest w tym takiego niezwykłego?

W inteligentnym budynku niezwykła jest głównie ogromna funkcjonalność, wiele czynności wykonuje się za nas na podstawie schematu stworzonego przez nas. Przykładem może być: włączenie oświetlenia, gdy w danej części budynku zostanie wykryty ruch.

Jakie są możliwości takiej instalacji?

W obecnym czasie możliwość są niesamowite począwszy od sterowania oświetleniem skończywszy na automatycznym podlewaniu ogrodu. Wiele systemów automatyki budynkowej współpracuje z urządzeniami gospodarstwa domowego i nie tylko, dzięki temu zaoszczędzony czas możemy przeznaczyć na odpoczynek.

Posiadam tradycyjną instalację elektryczną, czy mogę stworzyć namiastkę inteligentnego domu?

Oczywiście, wiele systemów a nawet duża większość jest stworzona do rozbudowy istniejącej instalacji elektrycznej bez dodatkowego okablowania bądź kosztowej modernizacji. Rozbudowę realizuje się poprzez montaż w puszce pod włącznikiem lub gniazdkiem tzw. modułu dopuszkowego, który komunikuje się z jednostką sterującą drogą radiową. Taka rozbudowa nie niesie za sobą kosztownego remontu i zmian w strukturze instalacji, a zyskuje bardzo na atrakcyjności, funkcjonalności, wygodzie oraz pozwala zaoszczędzić na kosztach utrzymania budynku.